Bardak Mum Üretimi

tarafından
107
Bardak Mum Üretimi

Bardak Mum Üretimi

Bardak Mum üretimi yapmak istiyorsunuz ama gerekli bilgi birikiminiz yok mu? Meraklanmayın sizlere Bardak Mum üretimi sürecini kısaca anlatacağımız bu yazımızı okuyun.

Bardak Mum üretimi son zamanların hızlı yükselen ek kazanç ve hobileri arasında yerini almaktadır. Sizler de evinizde kendinize bir hobi edinmek, evinizin atmosferini değiştirmek ya da bir ek kazanç kapısı olarak bu işi yapmak istiyorsanız yazımızı okuyarak Bardak Mum üretimi sürecini öğrenebilirsiniz.

 

Bardak Mum Üretimi Malzemeleri

Bardak Mum üretimi yapmak istiyorsanız öncelikle ihtiyacımız olan ana malzemeleri tanıyalım. Öncelikle ham maddemiz olan balmumu ya da parafin mumu, fitil, fitil sabitleyici, silikon tabancası, eğer ki renkli mum yapacaksanız renk boyası, kokulu veya tatlı mumlar için esans yağları, istediğiniz şekil için uygun mum kabı, termometre, makas ve sıcak su. Bu malzemeleriniz hazır ise artık Bardak Mum üretimi için sizde hazırsınız demektir.

 

Bardak Mum Üretimi Aşamaları

Bardak Mum üretimi için seçtiğimiz kabı güzelce temizliyoruz eğer ki mumu kalıbımız içerisinden çıkaracaksak kalıbı yağlıyoruz. Daha sonra bir tencerede normal suyumuzu ısıtıyoruz. Ayrı bir kap içerisine balmumu ya da parafinimizi sığacak şekilde parçalar halinde koyuyoruz ve bu kabı içerisine su temas etmeyecek şekilde diğer tenceremizin/kabımızın içine alıyoruz. Unutmayın ki parafin ve bal mumu hızlı yanabilen bir malzemedir bu yüzden isterseniz tutamakları olan mikrodalgaya dayanıklı bir kap içerisinde mikrodalga içerisinde eritme işleminizi yapabilirsiniz. Bu aşamada kalıbımızın boyunu 2 cm kadar geçen bir fitil kesiyoruz ve fitili ilk önce sabitleyiciye tutturuyoruz. Daha sonra silikon tabancamız ile fitil sabitleyicisini kalıbımızın dibine uygun şekilde yapıştırıyoruz. Eğer ki ocakta eritiyor sanız parafin veya balmumunu eriten suyun sıcaklığını 85 derece olacak şekilde ölçüyoruz. Unutmayın daha yüksek ısılarda veya suyun kaynama noktasına ulaşması durumunda maddemize zarar verebilir. Daha sonra eriyen ham maddemizin içerisine aldığımız renk boyaları ve esans yağlarını karıştırıyoruz. Tanecik kalmayana kadar karıştırdıktan sonra kalıbınıza hemen aktarın aksi takdirde ham madde donacaktır. Kabınıza doldurduktan sonra fitilinizi de düzeltin ve donmasını bekleyin. Tebrikler Bardak Mum üretimi aşamalarını başarılı bir şekilde tamamladınız ve artık mumunuz kullanıma hazır.